НБА лига: Никс поведоа со 2-0

Кошаркаритѕе на Њујорк Никс ги победи Индијана Пејсерс со 130:121 на нивниот паркет во вториот натпревар од полуфиналната серија на Источната конференција и поведоа со 2-0 во серијата од четири победи.

Џејлен Брунсон се врати од повредата во првото полувреме за да предизвика враќање на Никс, кои водеа со 24:17 кога Брансон излезе, но во вториот дел влегоа со предност 73:63.

Брансон предизвика бурни овации од распродаденото гледалиште во „Медисон Сквер Гарден“, откако ги предводеше Никс на загревањето пред третата четвртина. Од второто полувреме одигра 24 минути и постигна 29 поени, четири асистенции, две украдени топки и еден скок. ОЏеј Ануноби постигна 28 поени пред да го напушти теренот во третата четвртина поради повреда на левата тетива. Никс веќе се без Мичел Робинсон, кој ќе пропушти најмалку шест седмици откако ја влоши повредата на левиот зглоб на натпреварот број 1, и Џулиус Рендл, кој ја пропушти сезоната поради повреда на десното рамо заработена во јануари.

Донте ДиВинченцо, исто така, постигна 28 поени, додека „дабл-дабл“ учинок за Никс имаа Џош Харт (19 поени, 15 скокови) и Ајсаја Хартенштајн (14 поени, 12 скокови).

Тајрис Халибартон постигна 34 поени и девет асистенции за Пејсерс, додека Оби Топин постигна 20 поени. Ендрју Нембхард постигна 15 поени, Паскал Сиакам додаде 14 поени и девет скока, а ТиЏеј Мекконел имаше „дабл-дабл“ со 10 поени и 12 асистенции, влегувајќи од клупата.

Третиот натпревар е закажан за петок навечер во Индијанаполис.